Dünyayı Kurtaran Adam’dan Bile ‘Kötü’ 10 Yeşilçam Filmi

3 Süpermen Olimpiyatlarda

Uyanık İtalyan film yapımcısı Italo Martinenghi’nin “Süpermenler”den sonra ülkemizdeki ikinci ortak prodüksiyonu olan 3 Süpermen Olimpiyatlarda tam bir çöp filmdir. Neyse ki bu defa Cüneyt Arkın projeden uzak durmuştur. Gerçi o da o zamanlar Çetin İnanç filmlerinde kariyerine onlarca “kötü film” eklemekle meşguldü.

Dünyayı Kurtaran Adam'dan Bile 'Kötü' 10 Yeşilçam Filmi 1 – 3 Süpermen olimpiyatlarda

Bu defa, parası olmadığından, işi daha da ucuzlatmak isteyen yapımcısının niyeti, fiziğine çok güvendiği oğlu Stefano Martinenghi’yi meşhur etmektir. Fakat bu İtalyan sinemacının kaprislerinden bıkan hiç bir Türk yapımcı kendisiyle çalışmak istemez. Martinenghi sonunda yapımcı-yönetmen Yavuz Yalınkılıç ile anlaşmayı başarır ve senaryosunu Yalınkılıç’ın yazdığı Üç Süpermen Olimpiyatlarda ile Türk sineması en akıllara zarar filmlerinden birine kavuşur.

Fantastik Sinema kitabının yazarı Pete Tombs bu film için kitabında “Ed Wood’un bile nefret edeceği kadar kötü…” tabirini kullanır ve gerçekten öyledir. Çalakalem, iş olsun diye yazılmış senaryosu, şaşkın şaşkın ortalarda gezinen oyuncuları ve tamamı Çılgın Kız ve 3 Süper Adam’dan aşırılmış olan efektleriyle suntadan bir boğaz köprüsü kadar anlamlı olabilecek bir film ortaya çıkmıştır!

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

4 Yorumlar

  1. Hepsini izleyip kötüleşmek istiyorum. O Superman nedir öyle? Aydınger filan?

  2. Ne kadar kötü olursa olsunlar, içinde barındırdığı seksenler dokusunun değişik bir havası var.Bulabilsem hepsini izlemek isterim gerçekten.

  3. teoman mete türkmen

    manyak yönetmen nejat gürsoy un 1986 yapımı filmidir mehmet ezici
    sadece başroldedir

  4. teoman mete türkmen

    3 süpermen olimpiyatlarda filmi imdb puanı 6.1 şaka gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.