Dünyayı Kurtaran Adam’dan Bile ‘Kötü’ 10 Yeşilçam Filmi

3 Süpermen Olimpiyatlarda

Uyanık İtalyan film yapımcısı Italo Martinenghi’nin “Süpermenler”den sonra ülkemizdeki ikinci ortak prodüksiyonu olan 3 Süpermen Olimpiyatlarda tam bir çöp filmdir. Neyse ki bu defa Cüneyt Arkın projeden uzak durmuştur. Gerçi o da o zamanlar Çetin İnanç filmlerinde kariyerine onlarca “kötü film” eklemekle meşguldü.

Bu defa, parası olmadığından, işi daha da ucuzlatmak isteyen yapımcısının niyeti, fiziğine çok güvendiği oğlu Stefano Martinenghi’yi meşhur etmektir. Fakat bu İtalyan sinemacının kaprislerinden bıkan hiç bir Türk yapımcı kendisiyle çalışmak istemez. Martinenghi sonunda yapımcı-yönetmen Yavuz Yalınkılıç ile anlaşmayı başarır ve senaryosunu Yalınkılıç’ın yazdığı Üç Süpermen Olimpiyatlarda ile Türk sineması en akıllara zarar filmlerinden birine kavuşur.

Fantastik Sinema kitabının yazarı Pete Tombs bu film için kitabında “Ed Wood’un bile nefret edeceği kadar kötü…” tabirini kullanır ve gerçekten öyledir. Çalakalem, iş olsun diye yazılmış senaryosu, şaşkın şaşkın ortalarda gezinen oyuncuları ve tamamı Çılgın Kız ve 3 Süper Adam’dan aşırılmış olan efektleriyle suntadan bir boğaz köprüsü kadar anlamlı olabilecek bir film ortaya çıkmıştır!

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Filmlerin Tuzu Biberi: En Sevdiğim Film Klişeleri

Film klişeleri, filmlerin tuzu biberidir. Bir tutam kadar serpiştirildiğinde ve tabii ki yemeğin tadını tamamen maskelemediğinde.

4 Yorumlar

  1. Hepsini izleyip kötüleşmek istiyorum. O Superman nedir öyle? Aydınger filan?

  2. Ne kadar kötü olursa olsunlar, içinde barındırdığı seksenler dokusunun değişik bir havası var.Bulabilsem hepsini izlemek isterim gerçekten.

  3. teoman mete türkmen

    manyak yönetmen nejat gürsoy un 1986 yapımı filmidir mehmet ezici
    sadece başroldedir

  4. teoman mete türkmen

    3 süpermen olimpiyatlarda filmi imdb puanı 6.1 şaka gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir