Dünyayı Kurtaran Adam’dan Bile ‘Kötü’ 10 Yeşilçam Filmi

Biri Beni Gözlüyor

80’lerin gözde mankenlerinden Tarık Tarcan ve Selin Dilmen Yıldırım’ın başrolleri paylaştıkları film aslında Stanley Kubrick’in The Shining’in replikası… Alaturka bir “Shining nasıl olur?” sorusunun muhteşem bir cevabı olan filmi, Geniş Aile dizisinin yönetmeni de olan Ömer Uğur çekmiş.

nmn Biri Beni Gözlüyor (1988) Turkish Shining Türk Korku Filmi Türk gerilim filmi Tarık Tarcan Stanley Kubrick shining Shelley Duvall Selin Dilmen Ömer Uğur Jack Nicholson Geniş Aile Biri beni gözlüyor

“Nasıl yani, Shining’in Türk versiyonu da mı var?” diyenler için filmin konusunu kısaca özet geçeyim: Cinayet romanları yazan Hulki yanına eşi Leman’ı ve oğulları Ufuk’u da alarak son romanını yazmak üzere gözlerden uzak bir otele çekilir. Otel bir adadadır ve kış boyunca otele göz kulak olurken rahat bir şekilde çalışma imkanı bulacaktır. Tabii o tıpkı Shining’te olduğu gibi kitap yazmak yerine katliam yapmayı tercih eder!

“Selin Dilmen’den 80’lerin kazak koleksiyonu” gibi alternatif bir isimi hak eden film “kötü film” kelimesinin tam karşılığı. Tekrar etmemize gerek var mı; bulursanız kaçırmayın!

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

Yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. Divx Planet'te bir forum köşesi olarak başlayan Öteki Sinema'yı, 2005 yılında blog olarak devam ettirdi. 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesinin eleştirmen kadrosuna katıldı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’de Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini üstlendi. Aynı zamanda lisanslı bir yelken sporcusu olan yazar, bir dönem TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış fotoğrafçılığı görevini yaptı. 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. Okan Bayülgen’in yönettiği Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2017-2018 arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna üye olan yazar, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da yazmaya, Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası'nda oynamaya ve davet edildiği okullarda sinema üzerine seminerler vermeye devam ediyor.

Bak bunu da seversin...

Filmlerin Tuzu Biberi: En Sevdiğim Film Klişeleri

Film klişeleri, filmlerin tuzu biberidir. Bir tutam kadar serpiştirildiğinde ve tabii ki yemeğin tadını tamamen maskelemediğinde.

4 Yorumlar

  1. Hepsini izleyip kötüleşmek istiyorum. O Superman nedir öyle? Aydınger filan?

  2. Ne kadar kötü olursa olsunlar, içinde barındırdığı seksenler dokusunun değişik bir havası var.Bulabilsem hepsini izlemek isterim gerçekten.

  3. teoman mete türkmen

    manyak yönetmen nejat gürsoy un 1986 yapımı filmidir mehmet ezici
    sadece başroldedir

  4. teoman mete türkmen

    3 süpermen olimpiyatlarda filmi imdb puanı 6.1 şaka gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir