Dünyayı Kurtaran Adam’dan Bile ‘Kötü’ 10 Yeşilçam Filmi

Supermen Dönüyor

Sıfır bütçe ile kalkışılabilecek en çılgınca iş uçan bir süper kahraman filmi çekmek olunca ortaya çıkan sonuçlar da inanılmaz oluyor. Kunt Tulgar’ın elinden çıkma Süpermen Dönüyor ise bence şimdiye kadar seyrettiğim en inanılmaz kostümlü kahraman filmidir. İnanılmazdır çünkü başka hiçbir filmde dişleri dökülmüş bir Jor-El ya da T800’ü andıracak kadar mimiksiz bir Süpermen bulamazsınız. Türk “kötü” filmlerinin neredeyse tamamı gibi taklit olan Süpermen Dönüyor yine de bir yerlileştirme tornasından geçmiştir.

Dünyayı Kurtaran Adam'dan Bile 'Kötü' 10 Yeşilçam Filmi 1 – supermen dönüyor

Fakat ilk kez bu filmde zıplayıp atlamayan gerçekten uçan bir süpermenimiz olmuştu. Kunt Tulgar 1999 yılında verdiği bir röportajda bu süreci şöyle açıklıyor:

“1979 senesinde Paris’te Superman filmini seyrediyorduk. Yanımda eşim ve babam (Selahattin Tulgar) vardı. Filmin arasında babam bana “Süpermen gibi bir film çek!” dedi, “bakarız” dedim. İstanbul’a döndüğümüzde kızımın oyuncak Barbie bebeğe eşim Süpermen kıyafeti dikti. O bebeği “arkaplan” önünde, yani aydınger kağıdını bir çerçeve içine gererek kağıdın arka yüzüne koyduk, ön tarafından da bizim projeksiyonla oynatarak kamerayla negatife çektik, çalışma kopyası, bizim tabirimizle iş kopyası basarak elde ettiğimiz netice olumluydu ve Süpermen uçuyordu!”

Yazar hakkında: Murat Tolga Şen

blank
1973 yılında doğdu. Öteki Sinema'yı 2005 yılında kurdu ve yayın yönetmenliğini üstlendi. OFCS üyesi olan yazar, 2010’da Beyazperde’de yazmaya başladı. 2014-2016 sezonunda Okan Bayülgen’in Dada Dandinista adlı programının yazı grubunu yönetti. 2017-2019 yılları arasında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını yaptı. Aynı zamanda Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası’nda oyunculuk yapan Murat Tolga Şen, Öteki Sinema, Beyazperde ve Medyaradar'da da eleştirmenlik yapıyor.

4 Yorumlar

 1. blank

  Hepsini izleyip kötüleşmek istiyorum. O Superman nedir öyle? Aydınger filan?

 2. blank

  Ne kadar kötü olursa olsunlar, içinde barındırdığı seksenler dokusunun değişik bir havası var.Bulabilsem hepsini izlemek isterim gerçekten.

 3. blank
  teoman mete türkmen

  manyak yönetmen nejat gürsoy un 1986 yapımı filmidir mehmet ezici
  sadece başroldedir

 4. blank
  teoman mete türkmen

  3 süpermen olimpiyatlarda filmi imdb puanı 6.1 şaka gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir