Top 10: En İyi Korku Dizileri

22 Ocak 2013

Liste yapmayı hep sevmişimdir. Lisede bir liste defterim vardı. Sevdiğim film, dizi, müzik, kitap ne varsa listelerdim. İlk internet Türkiye’ye geldiğinde Yahoo’ya girip aradığım ilk şeyler listeler olmuştu. Başkalarının listelerinde keşfetmediğim şeyler olabilir miydi acaba? İşte bu nedenle belki görmediğiniz, kaçırdığınız ya da yorumumu merak ettiğiniz listeleri yazmaya çalışıyorum. Bu ara korku dizileri moda oldu. The Walking Dead, American Horror Story gibi diziler korku türünde iz bırakacak gibi duruyor. Bunların yanında uzun süredir yayında olan Supernatural, True Blood gibi korku dizileri de devam ediyor.

en iyi korku dizi

Peki, her şey nasıl başladı? Televizyon tarihinin en önemli korku dizileri nelerdir? İşte bu sorulara cevap bulmak için yayınlanıp bitmiş, miadını doldurmuş ama hala söyleyecek şeyleri olan dizileri bir araya getirecek bir liste yapmak istedim.

Sevdiğim dizileri listeledikçe de şunu anladım ki korku antolojisi bu türde önem arz ediyor. Zaten korku kısalarını severiz. Dizilerde de uzun soluklu aynı karakterlerin başından geçecek hikâyeler yerine her hafta yeni bir şeyler sunan hikâyeler sanırım daha çok tutmuş. Zaten zor olan gerilimi yukarıda tutmaktan böylece yapımcılar kısa hikâyeler ile kurtulmayı başarmışlar. Listeye girebilecek Buffy the Vampire Slayer’ından Kolchak: The Night Stalker’ına daha birçok eser var aslında. Şimdiden “Onu niye almadın?”, “Bunu niye listeye sokmadın?” diyecek arkadaşlara buradan selam ederim.

1. Masters of Horror (2005-2007)

Dario Argento, John Carpenter, Takashi Miike, John Landis gibi taptığımız korku filmlerinin unutulmaz yönetmenlerinin birer saatlik kısalarından oluşan iki sezonluk dizi her bölümde aynı çıtayı tutturamasa da korku literatürüne yeni hikâyeler katmayı bilmiştir. Serinin en büyük eleştirisi bu inişli çıkışlı bölümleri olsa da iyi bölümleri gerçekten çok iyidir. Diğerleri için ise ancak vasat üstü diyebiliriz ki yönetmenleri düşününce onu bile demek biraz zor gelir. Benim favorilerimi soracak olursanız Miike’nin Imprint’i ve Carpenter’ın Cigarette Burns’ünü tek geçerim. Senede iki üç kere bu bölümleri tekrar tekrar seyrettiğimi söylemem sanırım diziye olan hayranlığımı yeterince açıklayacaktır.

blank

Masis Üşenmez

1979 İstanbul doğumlu yazar ilk sinema deneyimini Superman ve Star Wars’la yaşayıp kendini çizgi roman ve bilim kurgu dünyasına atar. 2006 yılında "Öteki Sinema" kadrosuna katılır ve sitenin gelişiminde önemli rol üstlenir. Halen Öteki Sinema'da editörlük ve Cinedergi'de yazarlık yapmaktadır.

4 Comments

  1. Harika bir liste olmuş. Supernatural ve American Horror Story’nin de adı zaten en başta geçmiş. Yalnız listede unutulan bir dizi var ki hatırlatmak istedim: Twilight Zone (Alacakaranlık Kuşağı).

  2. Sevgili Metin, listenin 3 numarasına bakarsan, unutulduğunu zannettiğin Twilight Zone (Alacakaranlık Kuşağı) ile karşılaşacaksın.

  3. Söz konusu korku dizileri olunca Millennium, Masters of Horror’un 3. sezonu niteliğindeki Fear Itself, Kingdom’un Stephen King versiyonu ve Something Is Out There’in de adlarını anmak yerinde olacaktır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

blank

Öteki'den Haber Al

Buna da Bir Bak!

Yakın Tarihli Sağlam Gerilim Arayanlara Öneri Listesi 2 1 – Calibre 0001

Yakın Tarihli Sağlam Gerilim Arayanlara Öneri Listesi 2

Yakın zamanda izlediklerimiz arasından seçtiğimiz, ABD dışı ülkelerden yakın tarihli
Korku Filmleri Hakkında 20 Tüyler Ürpertici Bilgi 2 – The Shining

Korku Filmleri Hakkında 20 Tüyler Ürpertici Bilgi

Öteki Sinema yazarı Semra Doll, yine ilginç bir listeyle okurların