Gişeyi Nakavt Eden 20 Spor Filmi!

1. THE ROCKY FRANCHISE – $566,557,449

Spor filmleri019

Fazla söze gerek yok. Tüm zamanların en iyi spor filmi, en iyi motivasyon filmi, en iyi Sylvester Stallone filmi ve en çok satan Franchise’ı: Rocky serisi. Tüm filmlerin toplam hasılatını vermek hile yapmakmış gibi görünebilir ama öyle değil. Bugün, spor filmi dendiği vakit istisnalar dışında herkesin aklına Rocky gelir ve bir insanın aklına Rocky geldiyse, ne yapılır ne edilir, ilk iki film tekrardan izlenir. Amerikan Film Enstitüsü’nün tüm zamanların en iyi 57. filmi olarak derecelendirdiği ilk Rocky, 3 Oscar’ıyla da IMDB Top 250’nin de 214. sırasında. Özellikle son 30 yıl perspektifinde, bir nesle özel kültür mirası sayılabilecek Rocky’nin insanların gönlünde yatan yerinin bundan çok daha yükseklerde olduğu kesin. Bu nedenle de hasılat galibi spor filmleri listesinin de zirvesinde…

Herkese iyi seyirler!

blank

Yazar hakkında: Emel Bilge Çınar

blank
1985 yılında İstanbul’da doğdu. İlk sinema deneyimi Jurassic Park olmuştur. Animasyon ve VFX alanında eğitim almak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Türkiye’ye döndükten sonra 3 yıl boyunca Post Producer olarak çalıştı. Bugünlerde bağımsız olarak 3D animasyon ve oyun yapımı üzerinde emek harcıyor. 2009′dan bu yana çeşitli mecralarda sinema ve TV üzerine yazılar yazmaya devam ediyor.

5 Yorumlar

 1. blank

  Süper bi liste olmuş, teşekkürler :)

 2. blank

  İnternet sinema siteleri liste sitesi oldu. Kaliteli makale okuyabileceğimiz site Öteki Sinema o yüzden kızdım sayfaya girdiğimde ama yine farkınızı ortaya koymuşsunuz. Eski listelerinizi de okudum. Kesinlikle diğerlerinden çok farklısınız. Teşekkür ederiz emekleriniz için.

 3. blank

  Gişe yapmışmıdır bilemem ama Kevin abinin Bull Durham-Boğa Takımı-1988 çok güzel bir filmdir.Beyzbol denen boktan liberal amerikan oyunundan evrensel bir melankoli çıkardığı için.

 4. blank

  Arkadaşlar size iyi gişe yapamamış ancak bu listedeki birçok filmden çok daha güzel bir film olduğunu düşündüğüm bir filmi önermek istiyorum. Filmin adı “GOON” . Spor filmlerini seven arkadaşlar muhakkak izlesinler. Gerçek bir sporcunun hikayesidir.

  http://www.imdb.com/title/tt1456635/

 5. blank
  I shot the sheltox

  “The Champ” da var. bknz: http://goo.gl/xSalAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir